SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el araç almak, sıfır kilometre bir araca göre daha ekonomiktir fakat beraberinde de bir çok riski getirmektedir. Aracın kazalı olup olmaması, kilometresi vb. teknik ve fiziksel kriterlere dikkat edilmez ise yapılan alışveriş hatalı olabilmektedir.

1-) Öncelikle almak istediğiniz araç hakkında detaylı bir araştırma yapmalı ve seçiminizi buna göre yapmalısınız. İstediğiniz aracın piyasa fiyatına hakim olmanız gerekmektedir. Aracınızın kasko değerini öğrenmek sizin için güzel bir adım olabilir.

2-) Aracın ruhsatında bulunan şase numarası ile motor şase numarasının aynı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Herhangi bir ihmal ile çalıntı araç almak istemezsiniz değil mi ? Çünkü böyle bir hata yaparsanız dertsiz başınıza bir çok dert almış olursunuz, en kötüsü de belki sizleri uzun bir adli süreç beklemektedir.

3-) Aracın kaza kaydını da sorgulamanız gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz mobil operatörden aracın plakasını yazıp 5664'e bir kısa mesaj göndererek aracın kaskosunun veya trafik sigortasının ödemiş olduğu bütün kaza kayıtlarını görebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise gelen mesajda herhangi bir kaza yoksa, bu aracın hiç kazaya karışmadığını söyleyemiyoruz çünkü araç, trafik sigortasının ya da kaskosunun ödemediği herhangi bir kazaya karışmış olabilir.

4-) Aracı görmek için ayarladığınız vakit, günün aydınlık bir vakti olmalıdır ki almak istediğiniz aracın görünüşünde kaçıracağınız bir çizik olmasın.

5-) Aracı ilgili kurumlarca onaylı bir oto ekspertiz firmasına göstermenizi öneriyoruz. Kısa mesajla göremediğiniz kazaların sonuçlarını oto ekspertiz firması sayesinde öğrenebilirsiniz. Değişeni yok diye aldığınız aracın, komple değişene sahip olduğunu sonradan öğrenmek hoşunuza gitmeyecektir.

6-)Aracın sicilini mutlaka sorgulatmalısınız. Almak istediğiniz araç eskiden taksi görevi gören ya da rent a car da kiralanan bir araba olabilir ve kilometresi azaltılmış olabilir. Bunların önüne geçmek için bu sorgulamayı yapmalısınız.

7-) Mümkünse satın alacağınız aracı bir gün ilk kez siz çalıştırın ve bu sayede ilk çalışmasındaki performansı değerlendirin.

8-) Aracın bir problemi olmadığını alanında profosyenel kişiler onayladı ve sizinde bu konudaki düşünceniz olumlu ise aracınızı alabilirsiniz. Aklınızda soru işaretleri kaldıysa, o soru işaretlerini gidermeden aracı almanızı tavsiye etmiyoruz.

9-) Son olarak araç hakkında kararınız olumlu ise geriye ödeme kalmaktadır. Bu konuda da her ne kadar yasal bir mevzuat olmasa da, ödemeyi araç satışını size gerçekleştiren kişinin banka hesabına yapmaya özen gösteriniz. Kendinizi güvence altına almadan bu ödemeyi gerçekleştirmeyiniz.